PolecamyNewsletter

Klub Wtorkowy - strona archiwalna

Kino Odkrywców Historii

SPOTKANIA ↩

Gośćmi Klubu byli Monika Karolczuk (polonistka i geolog, autorka przewodników historycznych oraz albumów o zabytkach i krajobrazie) i prof. Olgierd Grott (kierownik w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, kierownik Działu Historycz

Śladami Armii Krajowej w Małopolsce

Gośćmi Klubu byli Monika Karolczuk (polonistka i geolog, autorka przewodników historycznych oraz albumów o zabytkach i krajobrazie) i prof. Olgierd Grott (kierownik w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, kierownik Działu Historycznego Muzeum Armii Krajowej).

Spotkanie prowadził Adam Kalita.

-------------------------------------------------------------------------

Czytelnik poznaje losy żołnierzy AK w czasie okupacji, idąc szlakami, jakie przemierzali. Ogląda takie same krajobrazy. Często staje przed tymi samymi kapliczkami, schroniskami, odpoczywa na tych samych polanach, gdzie toczyły się bitwy partyzanckie, oraz odwiedza miejsca przyjmowania zrzutów broni i ludzi. Idąc partyzanckimi szlakami, staje z zadumą nad mogiłami bohaterów, odwiedza lokalne izby pamięci i muzea, gdzie zebrano pamiątki z czasów wojny. Pozwala to spojrzeć mu na walkę żołnierzy podziemia przez pryzmat ludzi i miejsc, w których mieszkali, walczyli, ale też ginęli za ojczyznę.

Relacja filmowa:

Galeria